Roman Babakhanian

Roman Babakhanian

Hakkında

Roman Babakhanian 1973 yılında Erivan’da doğmuş, Erivan Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almıştır. 2003 yılından beri Ermenistan Sanatçılar Birliği üyesidir. Halen Erivan’da çalışmalarını ve hayatını sürdürmektedir.

Roman Babakhanian’ın resimleri fotogerçekçidir. Eserlerinde objeler öyle bir açıdan ele alınmış ki, izleyiciye abidevi gözükmekteler. Bu da dolayısıyla imgelerin görsel algısını ilgi çekici kılar. Maddelerin gerçekçi ifadesi ve plastisite onun için çok önemli. Resme duyduğu büyük sevgi, resimlerin kaplamasına gösterdiği önemde yatıyor. Sanatçı, objeleri ve meyveleri kompozisyonunun merkezine alıyor ve onları kusursuz şekilde betimliyor, boyalı objelere özel bir gizem katan renkler seçiyor ve onları eserin ana fikri haline getiriyor. İster bir taş ister bir erik olsun, Babakhanian’ın eserlerinde objeler her zaman günlük hayatta algılamaya alışık olduğumuzdan fazlasıymış gibi duruyor. Renkler ve ışık geçişleri imgeleri daha da kutsallaştırıyor.

Okr ve mavi-yeşil tonların karışımı resimlerindeki ana renkleri oluşturuyor. Ressamın natürmortları bir renk ve ışık cümbüşü; aynı zamanda taze ve parlak meyve ve sebzelerle, alet edevatların dokunsal efektleriyle ve derin, gizemli arka planlar arasındaki olasılıklarla dolup taşıyor.

Roman Babakhanian’ın eserleri yüzyıllarca yıllık temeller üzerine kurulu olsa da tazelik ve berraklığıyla bu yüzyıldan çağdaş bir tarafı olduğunu da gösteriyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.