Refik Anadol

Refik Anadol

Hakkında

Yeni medya sanatçısı, yönetmen ve tasarımcı Refik Anadol, 1985 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Programı’nda tamamlayan Anadol, aynı üniversitenin Görsel İletişim Tasarımı Programı ile University of California, Los Angeles (UCLA) Design Media Arts’ta yüksek lisans eğitimi aldı. Görsel ve işitsel canlı performans, mekana özgü enstalasyon ve parametrik heykel üretimi yapan Anadol’un projeleri, mimarlık ve yeni medya sanatları arasında melez bir ilişki kurarken dijital ve fiziksel varlıklar arasındaki alanı keşfeder.
Google, Microsoft, Nvidia, Intel ve IBM gibi uluslararası kuruluşlarla birlikte çalışmalar yapan Refik Anadol’un mekana özgü işitsel / görsel performansları Walt Disney Concert Hall (ABD), Hammer Museum (ABD), ANAMED (Türkiye), MeConvention (Almanya), International Digital Arts Biennial Montreal (Kanada), Ars Electronica Festival (Avusturya), l’Usine | Genève (İsviçre), Arc De Triomf (İspanya), Zollverein | SANAA’s School of Design Building (Almanya), SALT (Türkiye), santralistanbul (Türkiye), Outdoor Vision Festival SantaFe New Mexico (ABD), Istanbul Design Biennial (Türkiye), PİLEVNELİ Gallery (Türkiye), Sydney City Art (Avustralya) ve Lichtrouten’de (Almanya) gösterildi. Refik Anadol, Microsoft Araştırma En İyi Vizyon Ödülü, Alman Tasarım Ödülü, UCLA Sanat+Mimarlık Moss Ödülü, University of California Institute Sanatta Araştırma Ödülü, SEGD Global Design Award ve Google’s Art and Machine Intelligence Artist Residency Award’ın da aralarında bulunduğu pek çok ödüle layık görüldü. Sanatçı yaşamını ve çalışmalarını Los Angeles, Kaliforniya’da sürdürmektedir.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.