Pınar Yoldaş

Pınar Yoldaş

Hakkında

2006 senesinden beri çalışmalarını Amerika’da ve Avrupa’da sürdüren yeni medya sanatçısı Pınar Yoldaş halen UC San Diego Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü’nde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır.

Amerika’nın en prestijli sanat ödüllerinden Guggenheim Fellowship’i kazanan ilk Türk Sanatçı olan Yoldaş’ın işleri yaklaşık 100’ün üzerinde uluslararası sergiye katılmıştır. 2015 İstanbul Bienali’ne davet edilen Yoldaş, akabinde Avrupa Bilim ve Sanat Ödülü olan FEAT (Future Emerging Arts and Technology) bursunu kazanmıştır. 2013’te şu an sergide de yer alan Bir Aşırılık Ekosistemi işi ile Almanya’da Schering Stiftung ve Transmediale Villem Flusser ödüllerine layık görülmüştür. Bu iş çevre ve sanatı bir araya etkin bir şekilde getirmek konusundaki başarısı nedeniyle son 6 senedir 3 kıtada NAMOC Çin Cağdaş Sanat Müzesi’nden, Norveç Bienali’ne 20’yi aşkın müzede gösterilmiştir. Ay sonunda Londra’da Royal Academy’de gösterilecek olan eserin kitabı 2014 senesinde Argobooks tarafından basılmıştır.

Dr.Yoldaş ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde lisans okumuş, Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı ve İTÜ İnternet Teknolojileri bölümlerinde yüksek lisans yapmıştır. Amerika’da UC Los Angeles Üniversitesi’nde 3. yüksek lisansını tamamladıktan sonra Duke Universitesi’nde Sanat ve Nörorobilim üzerine doktorasını 2016 senesinde tamamlamıştır. 2 yaşından beri sürekli çizim yapan sanatçı ilk kişisel resim sergisini 1985 senesinde henüz beş yaşındayken açmıştır. İzmir Fen Lisesi mezunu sanatçının 1997 Tübitak Ulusal Kimya Olimpiyatları’nda bronz madalyası mevcuttur.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.