Özgür Demirci

Özgür Demirci

Hakkında

Özgür Demirci (1982, Konya) hafızayı merkeze alan, bireysel ve toplumsal olayların kurgusunu farklı üretim pratikleriyle gerçekleştirir.

Sanatçı, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Bileşik Sanatlar bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını C:Art:Media alanında Göteborg, Valand Güzel Sanatlar Akademisi’nde 2010’da tamamladı. Hâlen, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanat ve Tasarım bölümünde sanatta yeterlik yapıyor.

Katıldığı sergi ve gösterimler arasında “Pandora’nın Kara Kutusu”, Galata Rum Okulu (2019); “Trumbauer Aile Koleksiyonu”, Kasa Galeri (2017); “Survival Kit”, Space Debris & Cultural Transit Foundation, Rusya (2017); 8. Makedox Film Festivali, Makedonya (2017); 36. İstanbul Film Festivali (2017); “En Masse: Books Orchestrated”, The Center for Book Arts, ABD (2017); “Un Coup de Dés Jamais N'Abolira Le Hasard", Pilot Galeri (2016); “PAS”, Galeri Miza, Arnavutluk (2016); Kassel Dokfest, Kasseler Kunstverein, Almanya (2015); “İthaf Edilmiş”, Öktem&Aykut Galeri (2015); “Stay With Me”, Weserburg Müzesi, Almanya (2014); Migrating University of Mickiewicz, Adam Mickiewicz Müzesi (2014); “Check Point”, Depo (2013); “Uçaklar, Trenler, Otomobiller ve Gemiler”, SALT (2011) bulunuyor.

Sanatçı, Türkiye, İsveç, Japonya, İtalya, Almanya, Polonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve Bulgaristanda çeşitli sergilere ve kamusal projelerin yanı sıra SAHA Studio, Istanbul Kriminoloji Enstitüsü, Ljubjana, Residency Unlimited, New York, Künstlerhaus Dortmund, Arcus Project, Moriya, Unidee in Residence Biella ve Borusan Art Center, İstanbul misafir sanatçı programlarına katılmıştır. Demirci, ArteEast, Goethe Institut, European Cultural Foundation, Turkish Cultural Foundation, OdeaBank O’art, Anna Lindh Foundation, Uni Credit Grant, Otto Och Charlotte Mannheimers Fond gibi kurum ve vakıflardan ödül ve burslar almıştır.

İzmir Kültür Platformu Girişimi (İKPG) üyesi ve bağımsız sanat oluşumu Monitor’ün kurucularından olan Demirci, çalışmalarını İzmir’de sürdürüyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.