Onur Gülfidan

Onur Gülfidan

Hakkında

Onur Gülfidan, çalışmalarında yer yer insanların günlük yaşamlarından kareler sunarak, yer yer masal karakterleri üzerinden popüler kültürün hayatlarımızla kurduğu iletişimi ele alarak, ironik bir dille harmanladığı eserleriyle bizleri karşılar. 80’lerin imaj bombardımanından bugüne görsel algısını şekillendiren sinema, çizgi roman, animasyon ve dijital oyunların etkilerini, almış olduğu klasik sanat eğitimiyle birleştirir. İncelikle derlediği kompozisyonlarında insanın vurdumduymaz ya da işbilir yanını bütün çıplaklığı ile gözler önüne sererken zamanına tanıklık eden sosyal ve politik koşulları yansıtır.
Sanatçının yorumladığı anlar masum ve çocuksudur, bireyler ise teknolojinin ve karamsarlığın içinde soyutlanmış, gerçek dünyanın acımasız, tek boyutlu algısına karşı isyan ederler. Resimlerinde kurulan zamansal ve mekansal kırılgan yapı, gerçekle amansız bir çelişkiye düşmüş gibi görünür. Eserlere gerçeküstü bir bakışla göz attığımızda, sanatçının aklın ötesine yönelik arayışları, ahlaken ve kültürel olarak iflas ettiğini düşündüğü bir toplumsal yapının sınırlarını gözler önüne serer. 1974 yılında İstanbul’da doğan Onur Gülfidan, 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede grafik ve resim yüksek lisans programını tamamladı. 2009 yılında artSümer’de ilk kişisel sergisini açan sanatçının katıldığı sergiler arasında;

İlk Raunt (küratör: Hakan Çarmıklı), Galata Rum İlköğretim Okulu, İstanbul (2018)
Figure Out, Art Sawa, Dubai, BAE (2012)
Gerçeklik Şimdi (küratör: Marcus Graf), Plato Sanat, İstanbul (2012)
Doğa Cennetse Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara (2011) yer alır

Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.