Onur Gülfidan

Onur Gülfidan

Hakkında

Onur Gülfidan'ın resim ve çizimlerinde günlük yaşamdan kareler göremeyiz. Karakterler ve karakterlerin içinde bulunduğu zamansal ve mekânsal yapı, gerçekle amansız bir çelişkiye düşmüş bir kurgunun içinde yer alır. Gülfidan, incelikle derlediği kompozisyonlarında insan doğasını, zamanın sosyal ve politik koşullarını ve popüler kültür ile kurduğumuz bağı ironik bir dille ele alır. 80’lerden bu yana görsel algısını şekillendiren sinema, çizgi roman, animasyon ve dijital oyunların etkilerini, almış olduğu klasik sanat eğitimiyle birleştirir. Sanatçının yorumladığı anlar masum ve çocuksu görünse de ahlaken ve kültürel olarak iflas etmiş bir toplumsal yapının eleştirisini yapar.

1974 yılında İstanbul’da doğan Onur Gülfidan, 2000 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi resim bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitede grafik ve resim yüksek lisans programını tamamladı. 2009 yılında artSümer’de ilk kişisel sergisini açan sanatçının katıldığı sergiler arasında; Çevrimdışı Seyir Odası, artSümer, İstanbul (2021); UNTITLED, artSümer, İstanbul (2020); İlk Raunt (küratör: Hakan Çarmıklı), Galata Rum İlköğretim Okulu, İstanbul (2018); Figure Out, Art Sawa, Dubai, BAE (2012); Gerçeklik Şimdi (küratör: Marcus Graf), Plato Sanat, İstanbul (2012) ve Doğa Cennetse Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara (2011) yer alır.

Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.