Nuri Kuzucan

Hakkında

(d.1971) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim bölümünde eğitim görmüş, sonrasında Sosyal Bilimler yüksek lisansı yapmıştır. İstanbul ve Hong Kong’da gerçekleşen kişisel sergilerinin yanı sıra Basel, Berlin ve Dubai’de karma sergilerde yer almıştır. Kuzucan’ın işleri Pera Müzesi gibi kamusal koleksiyonlarda gösterilmiş olup, yakın zamanda İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Vehbi Koç Vakfı çağdaş sanat daimi koleksiyonlarına dahil edilmiştir. Hong Kong’daki ilk kişisel sergisini takiben sanatçı hakkında çağdaş sanat alanının uluslararası yorumcuları tarafından yazılan metinlerin yer aldığı kapsamlı bir yayın oluşturulmuştur. Yayına katkıda bulunan yazarlar arasında Levent Çalıkoğlu(İstanbul Modern Sanat Müzesi Şef Küratörü), Arienne Koek (CERN Sanatçı Konuk Programı), HG Masters (Art Asia Pasific, Bağımsız Editörü) ve Bige Örer (İstanbul Bienali Direktörü) yer alır.

Nuri Kuzucan resimlerinde kişisel alan ve kentsel peyzaj konularını araştırır. Modern şehrin, sakinleri üzerinde yarattığı etki üzerine düşünür, beton yığınlarını andıran soyut formlar ile yalnızlık algısını çözümler. Hayali bir şehri resmederken, farklı boya katmanlarının oluşturduğu küçük geometrik form düzenlemeleri ile algılanabilir bir bütün yaratır. Modernizme olan tepkisini malzeme seçimi ile de yansıtan sanatçı, bant kullanımı ile izleyici üzerinde yaratmak istediği etkiyi pekiştirir. Sanatçının özgün perspektif algısı hem ilk dönem işlerinde yer alan samimi alan gezintilerinde, hem de ilerleyen dönemlerde şehre kuş bakışı açıyla yaklaştığı eserlerde oldukça baskındır. Kuzucan’ın işlediği konular arasında modern şehrin günümüz yaşam kültürü üzerinde belirleyici ve niteleyici rolü önemli bir yer kaplar.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.