Nilhan Sesalan

Nilhan Sesalan

Hakkında

1996 yılında İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel bölümünden master derecesiyle mezun olan Nilhan Sesalan’ın yapıtlarında, giderek daha dolaylı bir hal alan günlük hayat katmanında, her şeyi “olduğu” gibi algılama çabasıyla birlikte arkeoloji, mimari ve doğa referanslarının okumalarına da tanıklık ederiz.

“…

Ardında derinlikli bir tarihsel – kültürel birikim, şimdiki zamanın tüm çağrışım ve stresi, geleceğinde ise sonsuz bir çıkarsama ve huzur saklıdır eserlerinde.

Beşeri hayattan doğanın sırlarına ve kaosuna uzanan temalar onda özgürlüğünü kendi ellerine almış bir yapıtın sonsuz çağrışımlı huzuruna dönüşür; tok ,derinlikli, özgüvenli,büyük düşünceleri fısıltıyla söyleyen bir derviş gibi…”

 

Dünya’da pek çok kolleksiyon , park ve müzede yapıtları bulunan Nilhan Sesalan’ın, şu ana kadar ürettiklerine bakarak, lirik soyutlamanın temsilcisi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Madde ve madde olmayanın birleştiği yerde kendini ve yapıtlarını tarifleyen sanatçı bir şiirinde şöyle der;

 

Düşüncelerimi seviyorum,

beni inandırma süreçlerini…

bırakmayacaklarından emin olduğumda da

malzemeye geçiyorum onları ve ‘oldu’ diyorum.

Bu enerjiyle nefesimi daha uzun tutabilir,

yaşam gücü bulabilirim…”

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.