Nezaket Ekici

Nezaket Ekici

Hakkında

Nezaket Ekici (d. 1970, Almanya), Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor.

Nezaket Ekici’nin performansları yoğun ve görev odaklıdır, mizah ve enerjinin yanında acı hissedilen anları ve fiziksel dayanıklılığı bir araya getirirler. Bir kil kalıbının içerisinden çekiçle kırarak çıkmak, bir Amerikan bayrağı görüntüsü oluşturmaya yetecek kadar renkli sakız çiğnemek veya bir duvarı ruj iziyle kaplayana kadar öpmek gibi, her performansın çekirdeğinde bir iş yer alır. Sanatçı hedefine ulaşıncaya veya yorgunluktan bitkin düşünceye kadar bu işi yapmaya devam eder. Her performans önceden planlanmış olmasına rağmen, sanatçının kontrolü dışındaki etmenler bir tür potansiyel risk ve muhtemel bir güçsüzlük hissi yaratır ve performansın gerçekleşme sürecini etkiler.

Seçili sergileri arasında; Marina Abramovic + MAI / Akış, Akbank Sanat, İstanbul, Türkiye (2020); Forum Migration, Tyrolean State Museum Ferdinandeum, Innsbruck, Avusturya (2018); Mother Tongue, Oslo Museum-Interkulturelt Museum IKM, Oslo, Norveç (2017); Under Surveillance & Zeitgeist (solo), Goethe-Institut, Dublin, İrlanda (2017); Einwand (solo), KAS Foundation, Berlin, Almanya (2017); Nezaket Ekici (solo), Villa Massimo, Roma, İtalya (2017); Alles was man besitzt, besitzt auch uns (solo), Haus am Waldsee, Berlin, Almanya (2015); Einzelausstellung: Zwei Welten,
Kunstverein Augsburg, Augsburg, Almanya (2014); Neighbours-Contemporary Narratives from Turkey and Beyond, İstanbul Modern, İstanbul, Türkiye (2014); Personal Map, to be continued... (solo), Marta Herford iş birliğiyle, De Bond - Cultuurcentrum Brugge, Belçika (2013) yer almaktadır.

Nezaket Ekici, dünya genelindeki farklı projeleri için Goethe Institute tarafından 15 ayrı proje hibesi ile desteklenmiştir.
Eserlerinin yer aldığı seçili koleksiyonlar arasında; Samdani Art Foundation, Dakka, Bangladeş; Momentum Collection, Bangladeş; Montreal Museum of Fine Arts, Montreal, Kanada; GASAG Aktiengesellschaft Berlin, Almanya; Kunstmuseum Heidenheim, Heidenheim an der Brenz, Almanya; The Frances Foundation Frances, New Jersey, ABD; Culturale Pamplona, İspanya; Elgiz Müzesi, İstanbul, Türkiye ve Koç Vakfı, İstanbul, Türkiye bulunmaktadır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.