Nazif Topçuoğlu

Nazif Topçuoğlu

Hakkında

Nazif Topçuoğlu Ankara’da doğdu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 1978 yılında ODTÜ Mimarlık bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 1981 yılında ise Illinois Institute of Techology’de Fotoğraf bölümünde yüksek lisansını bitirdi. 1990 yılından beri Galeri Nev – İstanbul ve Ankara’da düzenlediği kişisel sergilerinin yanı sıra Venedik Bienali Türkiye Pavyonu-Venedik (2003) gibi pek çok grup sergisinde yer aldı.

Fotoğraflarında, solgun ve kimi zaman nostaljik, fakat daima gerilimli bir yanı hissedilen genç kızlar yer alır. Gençlikleri ve alımlı hallerine rağmen, bu genç kadınların hiç biri mutlu görünmez. Günlük uğraşlar gibi gözüken pozlarına tezat bir şekilde ortamda, kızların artık kaybedilmiş olana duydukları özlemi açığa vuran melankolik ve tedirgin edici bir atmosfer mevcuttur. Topçuoğlu’nun eserlerinde genç kadınların objektife direkt bakışları, izleyiciyi şaşırtarak içine düşülen Voyeur durumu sorgulatır.

 

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.