Murat Morova

Hakkında

Murat Morova, sanat pratiğinde Doğu ve Batı’nın bir aradalığı, bireyin içi- dışı arasındaki ilişki, mistisizm, gelenek, beden, İslam ve tasavvuf gibi konulardan ve bu alandaki kaynaklardan beslenir. Buna karşılık, sanatçı eserlerinde sanayi toplumunun atığa dönüştürdüğü naylon, katran, cam elyafları gibi malzemeleri kullanırken, kaligrafi gibi el sanatları ve sembollerle geliştirilen bir görsel dili benimser. Sanatçı, eserlerinde heterodoks bir İslam estetiğini benimser. Gelenek, bellek ve sürekliliği önemseyen sanatçı, tasavvuf düşüncesini çeşitli simge ve referanslarla bir araya getiren kompozisyonlar üretir.

Murat Morova (d. 1954) 1977 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni bitirdi. İlk sergilerini 1987-1988 yıllarında açan sanatçının işleri, 1989’da 2. İstanbul Bienali kapsamında ve 2001 yılında Beral Madra küratörlüğünde Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilendi. Morova aynı yıl, Bonn Sanat Müzesi’nde açılan “Şehrin İşaretleri” sergisine kendi suretini Yerebatan Sarayı surları üzerinde gezdirdiği fotoğraflarla katıldı. 2004’te Galeri Nev İstanbul’da sergilenen desenleri “Ah Min’el Aşk-ı Memnu” başlıklı bir sınırlı bir serigrafi dizisi olarak derlendi. Sanatçının kişisel sergilerinin yer aldığı kurumlar arasında Urart Sanat Galerisi (İstanbul), Galeri Nev (İstanbul ve Ankara), Galeri Siyah Beyaz (Ankara), katıldığı grup sergileri ve bienaller arasında C.A.M Galeri (İstanbul), Pera Müzesi (İstanbul), Espace Culturel Louis Vuitton (Paris), Depo (İstanbul), Martin-Gropius-Bau (Berlin), Kunstraum Palais Porcia (Viyana), The Macedonian Museum of Contemporary Art (Makedonya), 2. Buenos Aires Bienali, Borusan Sanat Galerisi (İstanbul), Mekan 68 (Viyana), Müze Evliyagil (Ankara) yer alıyor. Sanatçının eserleri British Museum (Londra), Huda-Samia Farouki Collection (New York), Baksi Müzesi (Bayburt) ve Westdeutsche Landesbank (Almanya) gibi kurumsal koleksiyonlarda yer alıyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.