Mesut Karakış

Mesut Karakış

Hakkında

Mesut Karakış 1976 yılında Sakarya’da doğdu. 1999 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Hüsamettin Koçan Atölyesi’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli karma sergilerde yer aldı. 2000-2015 yılları arasında Prof. Tayfun Erdoğmuş’un asistanı olarak çalışan sanatçı, “Boşlukta Bir An” isimli ilk kişisel sergisini 2019 yılında ve “Serial Beauty” isimli ikinci kişisel sergisini ise 2020 yılında Galeri 77’de gerçekleştirdi. Sanatçı çalışmalarını halen İstanbul’da sürdürmektedir.

Mesut Karakış gibi biçimci ressamlar için önemli olan sanatsal unsurlar formlar ve renklerdir. Eserlerinin kompozisyonu, resmin içsel yapısına odaklanarak azami estetik ve görsel etkiyi amaçlar. Karakış, üretiminde ve temsilinde yeni yollar açarak soyut resmi klasik sınırlarından ileri taşıyan yaratıcı sanatçılar arasında yer almakta.

Mesut Karakış, yapıcılık ve yıkıcılık arasında gidip gelen sofistike ve kendine özgü bir resim tekniği geliştirmiştir. Resimlerinde açığa çıkan nihai görselde, en ön katman fırçayla boyanmamıştır. Sanatçı, zemindeki rengin belli bölümlerini eritmek ve ayırmak için akrilik boya ve su arasındaki kimyasal reaksiyonu kullanır. Her resim kişisel bir kompozisyonun parçası olarak katman katman işlenen yüzeylerle başlar. Bu süreçte kompozisyon ve renk paletine göre tekrar tekrar uygulanan farklı boya kalınlıkları ile oluşturulan her akrilik renk katmanı bir önceki ve bir sonraki ile etkileşime girerek yeniden tanımlanır. Yüzeyi örtme işlemi tamamlandıktan sonra kompozisyon planına göre yüzey katmanları zımparalanıp eritilerek ve patine edilerek yavaş yavaş inceltilir ve eksiltilir. Bu eksiltme işlemleri sayesinde alt katmanların renk ve dokuları açığa çıkartılarak yüzeye taşınır ve yepyeni bir görünüm ve izlenim yaratır. Uzaktan bakıldığında izlenen derinlik ve dokusal değerler, dokunsal yakınlıkta tuvalin düz ve pürüzsüz yüzeyi ile izleyicide bir illüzyon etkisi yaratır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.