Melih Çebi

Melih Çebi

Hakkında

Melih Çebi, İstanbul, Türkiye'de yaşayan bir ressam ve karma medya sanatçısıdır. 1990 doğumlu, iki erkek kardeşin en küçüğü. Küçük yaşlardan itibaren televizyon, bilim kurgu filmleri, video oyunları, çizgi filmler, resimli kitaplar ve oyuncaklar gibi kaynaklardan ilham alarak kendini ifade etme aracı olarak sanat yaratmakta teselli buldu.

Melih büyüdükçe sanatı, yetişkin sorumluluklarını benimseme isteksizliği olarak tanımladığı kendi kendine teşhis koyduğu "Peter Pan Sendromu" üzerine düşünmek için kullanmaya başladı. Lowbrow ve Pop Sürrealizm sanat hareketlerinin etkilerinden yararlanarak, tüketim kültüründen kaynaklanan açgözlülük ve şiddete odaklanarak insanlığa ve politik anlatılara odaklanan eserler yaratır. Çalışmaları, yüksek ve düşük sanat arasındaki sınırlar arasında köprü kurmak için güçlü araçlar olarak gördüğü kara mizah ve alay ile karakterize edilir.

Melih'in çalışmaları, insanlık durumunun ironisiyle oynayarak bilinçaltının karanlık tarafını keşfediyor. Gömülü rüyalarını ve çocukluk anılarını, genellikle boş bakışlara ve sürekli gülümsemelere sahip karakterlerin yer aldığı rahatsız edici evrensel ergenlik arketiplerine dönüştürüyor. Çocukluğun masumiyetini teatral bir "pop" üslubuyla kucaklayarak hem akılda kalan hem de sarsıcı işler ortaya çıkarıyor.

Baby on Board
18/03/2023 - 22/04/2023
Melih Çebi Baby on Board
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.