Mehmet Ali Uysal

Mehmet Ali Uysal

Hakkında

Mehmet Ali Uysal (d. 1976, Mersin), Paris’te yaşıyor ve çalışıyor.

Mehmet Ali Uysal içinde bulundukları binanın malzemesine entegre edilen, mekanı dönüştüren ve hem izleyicinin mekan hakkındaki algısını hem de etrafında nasıl hareket ettiğini değiştiren büyük ölçekli enstalasyonlar yaratmaktadır. Günümüzde çağdaş sanatın yaratım, sergilenme ve algılanma  süreçleri mükemmel ve el değmemiş görünmek amacıyla tarihin izlerini sürekli olarak silen sert, beyaz  duvarlı galeri alanı ile iç içe geçmiş bulunmaktadır. Uysal beyaz küpün yapısına doğrudan müdahale ederek, hem biçimsel özelliklerini hem de miras alınan gelenekleri yıkarak, bu geleneği tersine çevirmek ve galeri mekanını yaşayan bir varlık olarak yeniden canlandırmak arzusundadır.

Seçili sergileri arasında; Beni Terketme (solo), Pi Artworks İstanbul, Türkiye (2019); A Pillar of Smoke, Les Rencontres d’Arles, Fransa (2018); Hi! (solo), Sapar Contemporary, New York, ABD (2016); Block (solo), Pi Artworks Londra, İngiltere (2015); The Past (solo), Pearl Lam Gallery, Şangay, Çin (2014); Pinch Me Awake (solo), Stiftung Starke, Berlin, Almanya (2013); Kabuk (solo), Nesrin Esirtgen Koleksiyonu, İstanbul, Türkiye (2012); Göz Kararı, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Ankara, Türkiye (2012), Doğa Cennetse, Kent Cehennemdir, Cer Modern, Ankara, Türkiye (2011) ve Abbara
Kadabra, 1. Mardin Bienali, Mardin, Türkiye (2010) yer almaktadır.

Eserlerinin yer aldığı seçili koleksiyonlar arasında; Audi Bank Collection, Beyrut, Lübnan; City of Umea Collection, Umea, İsveç; Chaudfontaine Park Public Collection, Liege, Belçika; Golden Harvest Group Art Collection, Hindistan; Istanbul Modern Koleksiyonu, Türkiye; Vent des Forets Festival Public Collection, Meuse, Fransa; Özyeğin Üniversitesi Koleksiyonu, İstanbul, Türkiye; Samdani Art Foundation, Dakka, Bangladeş ve Vehbi Koç Vakfı, İstanbul, Türkiye bulunmaktadır.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.