Leyla Emadi

Leyla Emadi

Hakkında

1977 yılında aslen İranlı olarak Ankara’da doğdum. İki ülkenin de siyasal ve ideolojik olarak en karışık dönemlerinin yaşandığı yıllarda..

1977 yılında aslen İranlı olarak Ankara’da doğdum. İki ülkenin de siyasal ve ideolojik olarak en karışık dönemlerinin  yaşandığı yıllarda..

Bir tarafta rejim değişikliğinin hayatıma mecburi getirileri – bekli de götürüleri – diğer tarafta askeri darbeler ve baskı yılları.. Her iki ortamda da yıllarca sürecek karışıklık ve bitmeyen bir kaos hali.. Birbirleriyle aşağı yukarı aynı dönemleri geçiren bu iki ülkenin ortasında baskı ve fikir ayrılıklarına maruz kalmak sanatımın temelini oluşturmuştur. Diğer taraftan iki vatanlı olmanın getirdiği zenginlikler ve zaman zaman ruha sirayet eden kimlik arayışı, üretimlerimde kendini çokça göstermiştir.

Çalışmalarımda; toplumsal yaralarımızın altında yatan cinsiyet eşitsizliği,  adalet(sizlik) olgusu,  ideolojik ve kalıplaşmış düşünce yapı’larını ele alarak kumaş, baskı teknikleri, boya, metal ve beton gibi birbirinden farklı medyumlarla ortaya koyma çabasında oldum.

Travma kavramı üzerine oturttuğum üretimlerimi son yıllarda beton ve tipografi ile harmanlayarak, gerek toplumsal gerekse bireysel hassasiyetlerimiz üzerinden ele aldım. Kendimizi, duruşumuzu, hayata bakışımızı, karşımızdaki insanla iletişimimizi ‘dil’ sayesinde ortaya koyduğumuzdan; kelimeler, sözler ve deyişler bizi biz yapan önemli yapı taşlarındandır. Işte bu sebeple; dil’in ezici baskınlığını tipografi ve sert bir malzeme olan betonla birleştirmek, vermek istediğim mesajı direk ve güçlü bir biçimde sunmama vesile olmuştur.

Gel-Git
16/02/2021 - 03/04/2021
Leyla Emadi Gel-Git
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.