Levent Aygül

Levent Aygül

Hakkında

Levent Aygül, 1976’ da İstanbul' da doğdu. 2003 yılında MSGSÜ Resim Bölümü Lisans Programı'nı tamamladı. 2007'de MSGSÜ Resim Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisans programını, 2016 yılında MSGSÜ Resim Ana Sanat Dalı'nda sanatta yeterlik programını bitirdi. Halen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü Vitray Atölyesi’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2012’den beri süre gelen “Atış Serbest” sergilerinde sanatçı olarak yer almanın yanı sıra organizasyonunda da yer almaktadır. Bir çok karma sergide hem vitray hem de resim çalışmalarıyla yer almıştır. Bunlardan bazıları: 2018’de Gizem Karakaş küratörlüğünde Galeri 5’te “Eskiz Hali”, 2016’da BantMag Mekan’da “Havuz”,   2014’te Ali Şimşek küratörlüğünde  24. Tüyap Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nda  “Mülksüz_leş”, 2007’de Leyla Gediz küratörlüğünde  Galerist’te “Hava Boşluğu” grup sergileridir. 2009 yılında da  Galeri Splendid’te ilk kişisel sergisi "Kış Uykusu"nu açmıştır. Çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam etmektedir.

Sanat Yaklaşımı
Resimlerimde, olabildiğince basit bir hikaye anlatımıyla, kafamdan geçen görseller ile yaşadığım ana ait verilerin birleşimini kurguluyorum. Bu görselleri aktarmada tuval resmi ve vitray uygulaması temel metotlarım arasında yer alıyor. Yaptığım bir eskiz başlangıç noktası oluşturabildiği gibi çoğu zaman başlangıçta tasarladığım çalışmadan farklı bir kompozisyona da yönelebiliyorum. Küçük boyutlu işler yapmam da büyük oranda buna olanak sağlıyor.

Tuval yüzeyindeki belli belirsiz oluşan imgelerle, izleyicinin bakışının belirli bir noktaya sabitlenmesindense, dikkatinin kompozisyonun bütününe yayılmasını sağlamaya çalısıyorum. İzleyiciyi, vurucu tek bir noktaya çekmemek, benim için, mütevazi bir sekilde resmin tümüne davet anlamına geliyor. Bu belli belirsiz imajların sunulması benim açımdan gösterecek çok az ‘sey’ var gibi kabul edilebilirken, belki de izleyiciye, açık, eseri yorumlarken onun zihninde tamamlayabileceği çok daha zengin bir alan sunabilmektedir. Bu durum sonucunda, toplumsal olayları bire bir ele alarak, onları onaylayıp eleştiren bir tavır takınmak yerine , kendi bireysel dünyamı olabildiğince yalın bir dil ve mizah yardımıyla yapıt üzerine aktarmaya çalışıyorum.Resmini yaptıgım günlük imgeler, kendi doğaları içerisinde oldukça sıradan varlıklar. Onlara olduklarından farklı bir takım değerler yüklemek ise benden çok izleyiciye aittir. Benim resimlerimde renk, biçimlerde zıtlık ya da kontrastan oluşan bir hiyerarşi oluşturmaz. Ton değerleri birbirine oldukça yakındır. Alışık olunduğu şekilde öne geçmesi gereken şiddetli bir takım görseller belki de ironik bir şekilde varlıklarının en sade halleri ile kompozisyonun içerisinde yer alırlar.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.