Hasan Pehlevan

Hasan Pehlevan
Pg Art Gallery ile iletişime geçin

Hakkında

1986'da Silvan'da doğan Hasan Pehlevan, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Plastik Sanatlar Yüksek lisansına halen devam etmekte.

İşlerinde formun gücüne inanan sanatçı, "algı – yanılsama" üzerine tez yazmıştır. Öncesi-sonrası tarihsel bir önem taşıyan formları tekrar restore etmektedir. Aynı zamanda iç ve dış mekan, kamusal alanlara anonim müdahaleler ile duvar resimleri gerçekleştiriyor. Çalışmalarında aidiyet, kimlik ve tarihi kültürel yapıların tahribatı üzerine odaklanmaktadır. şehirler, insan ve tarih üzerindeki etkilerini inceleyip araştırarak, yıkımlar ile birlikte yeni kültürel kodların oluştuğunu tespit eden Pehlevan, geleceğe kültürel bir miras bırakmanın mümkün olup olmadığı kaygısını güdüyor. İnşa ve kentleşmeyle beraber yıkılan kentler, değişen dönüşen şehirler görmekteyiz. Yıkımlar, sadece değişen dönüşen binaları değil; ekoloji, sosyoloji, ve antropoloji gibi alanları da etkilemektedir. Son dönemlerde tarihi mekanların tahribatı üzerine inceleme yapan sanatçı; inşa ve yıkımların çok hızlı bir şekilde ilerlediğini, yapıların koruma altına alınmayarak ya da yıkılarak yok edildiğini ve hafızasının boşaltıldığına tanık oluyor ve çalışmalarında yansıtıyor.

ile iletişime geçin

Hasan Pehlevanhttps://www.kolekta.com.tr/sanatcilar/hasan-pehlevan/

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.