Günnur Özsoy

Günnur Özsoy

Hakkında

Günnur Özsoy (1969, Ankara), lisans derecesini Marmara Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden aldıktan sonra, eğitimine Harrow College of the Polytechnic of Central London’da (şimdiki Westminster Üniversitesi) devam etmiştir. Galeride açtığı kişisel sergiler, Ankara’daki Siyah Beyaz Sanat Galerisi’ndeki sergileri ve Türkiye genelindeki kamu siparişi işleri de dahil olmak üzere, Özsoy'un yapıtları 1990'lardan bu yana Türkiye'nin çeşitli yerlerinde sergilenme imkânı bulmuştur. Pg Art Gallery’nin yanı sıra, Plato Sanat, Zorlu Center, Asfalt Sanat Galerisi, Tahtakale Hamamı, Akbank Sanat ve Ayasofya Müzesi gibi mekânlardaki grup sergilerinde yer almıştır. Özsoy’un yapıtları, ülkenin pek çok yerindeki önemli koleksiyonlar içine dahil edilmiş olduğu gibi, Türkiye medyasının giderek artan ilgisiyle birlikte, sanat ve tasarım dergilerinde de oldukça geniş yer bulmaktadır.

İşlerinde organik formları –mesela ribonükleik asit zinciri, bir resifin gelişimi ya da mikroskopla izlenen bir yaşamı- temel alan Günnur Özsoy, minimalist heykelin soğuk malzemelerinden –polyester, keçe, pirinç, bronz ve mermer- onları kendi doğalarının aleyhine döndürmek için yararlanır. Bu katıların derinlerinde Özsoy, modern yaşamın bir metaforu olarak öne süreceği, bilinçteki ve bilince ait bir boşluğu keşfeder. Bu negatif mekânda, “organik olan”, malzeme ve form arasındaki bir yer değiştirme olarak deneyimlenir ve bu deneyim, bilinci, boşluğu kalıcı bir yaşam koşuluna doğru genişletme noktasına getirir. Bütün post-minimalist jestlerinde, Özsoy’un pratiği sıcaktan köpürür ve izleyiciyi maddi nesnelerle yer değiştirmeye davet eder; boşluk gerçeklik mimarisinin bir parçasıdır.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.