Gökhan Deniz

Gökhan Deniz

Hakkında

1974 İstanbul doğumludur. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim-İş Eğitimi Bölümünü bitirdi.

Sanatçı, 1999 Marmara depremi sonrasında, insan hakları ihlalleri ve risk altında yaşayan çocuk grupları ile ilgili aktif sivil toplum çalışmaları içinde yer almıştır. Cezaevleri ve akıl ve ruh sağlığı hastanelerinde plastik sanat atölyeleri yürütmüştür.

Sanatçı, geçmiş dönem resimlerinde, insanın  kendine ve diğerine yaptıklarından hareketle kimlik ve iktidar kavramları üzerine yoğunlaştı. Kötülük, suç, masumiyet ve tanıklık gibi evrensel temalarla bir dil oluşturdu. Resimlerindeki figürler, etten-kemikten günahlarıyla yaşayan ve vicdan sahibi insandan söz eder. Deniz’in çalışmalarında kullandığı malzeme ve tekniklerin çeşitliliği de özgün dilini beslemektedir.

Son dönem çalışmalarında düzlem üzerindeki hareketi figürden boşluğa kaydırıp “her şeye tanık, tek, masum ve günahsız olan” şeklinde nitelediği doğaya yönelir. İç dünyasıyla da karşılaşmasını hızlandıran “Peyzaj Serisi”, figürden bağımsızlaşan ve kendi düşünsel durumunu, halini yansıtan resimler bütününe dönüşür. Resimler, temsili terk etme ve dolayısıyla benzetmeden öte zihinsel bir aktiviteye geçiş sürecini gösterir.

Bu peyzajlar, tual, kağıt, paslanmaz çelik, pleksiglas gibi farklı malzemelerle de görünürün ötesini hayal etmenin yolunu açarlar.

Seçilmiş  sergiler

2020- “Asla Gözlerini Kaçırma”, Karşı Sanat , İstanbul

2019 - “Devridaim”, Kadıköy Belediyesi CKM Kültür Merkezi, İstanbul

2017 -“İstanbul’un Nadire Kabineleri”, Scope New York Art Show - Miami Art Show, Çağla Cabaoğlu Gallery, New York, Miami, ABD

2017  “İstanbul Kodeks : Türkiyeli Çağdaş Sanatçılar”, İmagoMundiLucianoBennetton Koleksiyonu, Palermo, İtaly

2016 -“Az Önce Bi’Şey Oldu”, Kişisel Sergi, Çağla Cabaoğlu Gallery, İstanbul

2015 “Benimle Kal”, Gezi Park,  WerseburgMuseum, Bremen, Almanya

2014 Contemporary İstanbul, Çağla Cabaoğlu Gallery, İstanbul

2012 “Hangisi daha gerçek?”,  Kişisel Sergi, Çağla Cabaoğlu Gallery, İstanbul

2012 Karşılaşmalar: Türk Çağdaş Sanatı Kore’de, ARA Art Square, Seul, Güney Kore

2010  “Sanat-Atak”, Asya Pasifik Çağdaş Sanat Fuarı, Şangay, Çin

2010  “Kötü Adamlar ve Tanıklıklar”, Kişisel Sergi,  Çağla Cabaoğlu Gallery, İstanbul

2008  “İlişkiler”, Kişisel Sergi, Kare Sanat Galerisi, İstanbul

Uzak Yakın Vol.I
28/10/2023 - 28/11/2023
Uzak Yakın Vol.I
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.