Zeynep Çilek Çimen

Zeynep Çilek Çimen

Hakkında

1984 - Ankara

İstanbul Aydın Üniversitesi Sanat Yönetimi

İşlerinde formun olanaklarını arayan sanatçı; geleneksel etkileşimin ifade biçimi olarak sanat üretmektedir. Motifleri tekrar tekrar soyutlamaya uğratırken optik bir yüzey resmi yaklaşımı güder. Bu yaklaşım temelde biçim ilişkileri üzerine odaklanırken aynı zamanda bu motiflerin sembolik kullanımlarına da yer vermektedir. Yalın bir ritimle kurduğu kompozisyonunda göçebeliğin doğurduğu motifleri merkezine yerleştirir.  Yeniden kurguladığı,formlar  çizgisel bir spontaniteye sahip yeni-yöresel imgelerini; geometrize renk planlarıyla çözümler. Tekil ya da birden çok, kimi zaman içiçe geçirerek ya da deforme ederek yeni anlamsal ilişkiler kurduğu bu imgeleri; kültürel kimliğin simgelerle ortaya konabileceği inancını taşıyan bir biçimsel kavrayışa dönüşür.

Anadolu, Selçuklu ve Türk motif, im ve desenleriyle sahip olduğu kültürel kimliklerin ortasında kendi mitini yaratır. Sanatıyla aktaracaklarını ve aktarmak istediklerini; göçebe imgeleriyle yerellikten evrenselliğe dönüştürdüğü derin bir hissiyatla taşımaktadır.

Geometrik motiflerin yorumlamalarını yaparken her bir renk ve çizgiler birbirine analitik , açısal ilişki ile bağlılığını korur ve  bu matematiksel ilişki her defasında kendine mahsus bir algoritma ile oluşturur.

 

SERGİLER

2014 Yaratılış- Creation, Le Cinque Lune Gallery, Roma

2015 Yaratılış- Creation, Turkish American Foundation, Washington

2015  Padişehir Video Art, Panaroma Müzesi, İstanbul

2016 ’Yaratılış – Creation’’, Turkish Culture Center Shinuya-ku, Tokyo

2016 Contemporary İstanbul, MERKUR

2016  Saklı Çeyiz, Galeri Merkur, İstanbul

2018 Artweeks Akaretler İstanbul

2019 Artweeks Akaretler İstanbul

2019 ’Mirror’’ CJONE Gallery Newyork

Nefes V
19/07/2022 - 07/07/2022
Nefes V
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.