Deniz Ezgi Sürek

Deniz Ezgi Sürek

Hakkında

Deniz Ezgi Sürek (d.1990, İstanbul) Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde 2018 yılında tamamladı. Çalışmaları Base 2018, Dali Photography Festival 2019’da (Çin) sergilendi. İstanbul’da çalışmakta ve yaşamaktadır.

Deniz Ezgi Sürek, çalışmalarında “melez olan” ile ilgilenir ve melezliği, sınırları ve kategorizasyonu zorlayan bir kavram olarak ele alır. Melezliğin, farklı unsurların birbirine geçmesinden doğduğunu düşünürsek, bu kavram herhangi bir disiplinde kullanılabilir. Sanatçının üretimlerinde gördüğümüz grotesk bedenler, Mikhail Bakthin’in tanımladığı gibi “…oluş halindeki bir bedendir. Asla bitmez, tamamlanmaz; sürekli inşa ve yaratılma halindedir, kendi de sürekli başka bir beden inşa eder, yaratır”. Bakthin’in bu tanımı sanatçı için neden kolajın ideal bir araç olduğunu anlamamızı sağlıyor. Kendilerini sürekli yeniden inşa eden ve yeni maddesel varoluşlar edinen garip bedenlerden ve tenha manzaralardan oluşan bu “öteki dünya”yı yaratmak için en uygun araç, sanatçı için sayısız olasılığa elverişli fotomontaj tekniğidir.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.