Defne Tesal

Defne Tesal

Hakkında

Defne Tesal, 8 Nisan 1985’te İstanbul’da doğdu. 2009’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Sahne Dekorları ve Kostümü Bölümü’nde lisansını, 2019’da Hollanda’da St. Joost School of Art & Design’da yüksek lisansını tamamladı. Ayrıca New York’ta bulunan School of Visual Arts ve Finlandiya’daki KulttuuriKauppila Kültür Merkezi’nin misafir sanatçı programlarına katıldı.

Genellikle desenleri, dikişle ortaya koyduğu çalışmaları ve mekana özel enstalasyonlarıyla bilinen sanatçı, video, basılı yayın ve stop-motion animasyon gibi farklı alanlarda ürettiği çalışmalarıyla portfolyosunu zenginleştiriyor. Kimi zaman kumaş üzerine renkli iplikler kullanarak soyut bir anlatımla manzaraları resmine taşıyor; kimi zamansa zihnini karar vermekten alıkoyarak, spontane bir şekilde, sadece duyduğu sese tepki olarak ortaya koyduğu çizimler üretiyor.
Eserlerinde zamanı sorgulayan sanatçının üretimlerinin temelinde, tekrara dayalı hareket yatıyor. Ayrıca yapıtlarını, sürekli tüketim içinde bulunan ve insanları yıpratan kesintisiz zamana bir başkaldırı olarak görüyor. Eserlerinin seyirciyle iletişime geçmesini; özellikle yerleştirmelerinde mekan, yapıt ve izleyicinin etkileşim içinde bulunmasını amaçlıyor.

Tesal yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.