Daron Mouradian

Daron Mouradian

Hakkında

Daron Mouradian 1961 yılında Erivan, Ermenistan’da doğdu. Sanatçı, Erivan Güzel Sanatlar Akademisi Üstün Başarı Ödülü sahibidir. Eserleri Ermenistan (1972-1991), Paris (1992-1996), Almanya, Hollanda, İsviçre ve Amerika’da sergilenmiştir. Tüm eserleri Ermeni kültüründen esinlenmiş olup, Doğu ve Batı uygarlıklarını birleştirerek geçmişin (Orta Çağ’ın) anılarını içerirler. Mouradian’ın hayal dünyası, İncil ve mitolojinin büyük bir rol oynadığı, devamlı suretle değişen bir ortamdır. Huzur dolu bir gelecekte yaşayabilmek için, bizi, kendimizi analiz edip, köklerimizi aramaya yönlendirir.
Daron Mouradian, mekaniğe duyduğu merakını, yine kendi icat ettiği seyahat araçlarına dönüştürüyor. Bazen tuhaf bir hava aracı olarak gördüğü savaş topu, bazen garip bir lokomotif ya da tahta ayaklı sallanan koca bir balığın üzerine, saraydan fırlamış kıyafetleriyle bir şövalye oturtuyor. Fakat gördüğümüz tüm bu araçların en önemli özelliği ise aslında bir yere gitmiyor olmaları çünkü Mouradian hem hareketle hem de hareketsizlikle ilgileniyor. Tuvaldeki her ayrıntıyı animasyona çevirerek tutku, ironi ve mizah dolu bir illüzyon sunuyor, hayal gücümüze sesleniyor; unutulmuş rüyaların, bilincimizde tekrar ortaya çıkmasını sağlıyor. Kullandığı renkler, masallardaki dönemleri yeniden canlandırırken, yarattığı durumlarla iktidarın saçmalığını ve şiddetin absürtlüğünü sergilediğinde, bizleri bu harikulade masalın içinden çıkan bir şiddet öyküsü ile de baş başa bırakıyor. Eserlerinin gücü, hayal kırıklığına uğramış bilincini, masalsı bir evren içinde sergilediği zarafette yatıyor. Eserleri zarif, eleştirisi ise acı. Sanatçının, bilinçli bir büyücü olmadaki yeteneği kesinlikle fark ediliyor.
2007 yılında, sanatçı ve eserleri hakkında “The Art of Daron Mouradian (Daron Mouradian’ın Sanatı)” isimli bir kitap Hollanda’da yayınlanmıştır. Ayrıca, sanatçının Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisiyle aynı ismi paylaşan ve sanatçının 2002-2017 yılları arasında ürettiği eserlerden oluşmuş “Açıkça Gizli Oyun (Open Hidden Game)” isimli bir kitap Mart 2018’de yayınlanmıştır.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.