BEKIRU

BEKIRU

Hakkında

1984 doğumlu, sanatta kendi kendini eğitmiş dil bilimci / sanatçı, BEKIRU(Bekir Sert), profesyonel sanat çalışmalarına 1999 da yayımladığı manga ve çizgiromanlarla başladı. Kendi yazdığı hikayelerinin olay örgülerinden çok, tek bir strip ve sekans tasarımına odaklanığı için, bunları tek bir ortamda tablolaştırmaya başladı.

Temelde, “algoritmaları” arayan, onların dna haritalarını çıkarmaya çalışan sanatçı, uzayda—tuvalde veya herhangi bir mediumda— hayal ettiği heykelleri, kurguladığı kompozisyonlar içinde resmediyor. Kendi görsel hazzı, en büyük kılavuzu. BEKIRU kendini, (henüz) var olmayan imgelerin görsel sözlük derleyicisi olarak da tanımlıyor. Kendi terimi ile , o bir Visuallexicographer.

İcad ettiği dil edinim metodu olan, Bowyard Metodu ile yaptığı şeyin de sanat olduğunu her fırsatta ifade ediyor. Sanatında, görsel algoritmaların izini sürüyor. Kanvas ve Ahşap gibi mediumlar üzerine akrilik, mürekkep ve karışık teknikle, soyut kavramları, minimum çizgi-maximum ifade ile kodlamaya çalışıyor; Bir nevi, kendi “Hiyeroglifleri”ni yaratıyor. Tablolarını, saf ipek üzerine basarak, çerçevelenmiş ipek edisyonlar üretiyor.

Capri, Istabul, New York ve Paris’te düzenlediği karma ve kişisel sergilerinin ardından, yeni solo gösterisini, izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.