Altay Tuz

Altay Tuz

Hakkında

Altay Tuz 1993 yılında Denizli'de doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nden 2019 yılında mezun oldu. 2016 yılında öğrenci değişim programıyla University of Fine Arts Hamburg’da Adam Broomberg ve Oliver Chanarin’in sınıfında eğitim gördü. Çalışmaları hem yurt içinde hem yurt dışında bir çok platformda yer almıştır. Sanatçı İstanbul’da yaşamaya ve çalışmaya devam etmektedir.

Sanat Yaklaşımı
Her mekanı, sakinlerinin kendilerine has yaşama biçimlerini şekillendirdikleri alanlar olarak ele alırsak bu mekanlar onları oluşturan kişilerin veya toplumların aynasıdırlar. Bir kültürü ya da yaşama biçimini kurduğu mekanlar üzerinden okuyabilirsiniz. Bu yüzden bir ‘’mekan’’ benim için görsel bir araştırma yapacağım sosyolojik bir düzlemdir. İşlerimde genellikle sınır/çizgi/bariyer ve duvar kavramları üzerinden belirli bir estetik gramerin araştırmasını yapıyorum. Varlığını sorguladığım bu görsel gramerin, kamusal alanda mimari dokuya nasıl yansıdığını ve sınıf farklarıyla olan bağlantısını inceliyorum. İşlerimde kentleşmeye dair sorunsallar bazen mimari, bazen özel alan ve bazen de sınır-çit kavramları üzerinden görsellik kazanmaktadır.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.