Ahu Akgün

Ahu Akgün

Hakkında

1985 yılında İstanbul’da doğdu. 2004 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi’nden, 2009 yılında ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2006-2007 yılları arasında Munster Kunst Akademie, Munster, Almanya’da ve 2009-2010 yılları arasında Burg Giebichenstein Hochschule fur Kunst und Design, Halle, Almanya’da sanat eğitimine devam etti. 2018 yılında Sabancı Üniversitesi, Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Yüksek Lisans programından mezun oldu. 2016’da Mamut Art Project, 2018’de Mixerarts’ta “Tekrar Tekrar ”, 2020’de Mixerarts’ta yönetmen Can Kılcıoğlu küratörlüğünde “Biz Aslında” grup sergilerine katılmış 2019’da 37. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü’nü kazanmıştır. Halen İstanbul’da yaşamakta ve üretmektedir.

Sanat Yaklaşımı
Kişisel karşılaşmalarımı odağına alan işler üretiyorum. Konularımı çoğu zaman gündelik hayatta normalleştirdiğimiz anlarda buluyorum. Bu anları detay olmaktan çıkartıp üretimimin kahramanları olarak kurguluyorum. Iki yakın arkadaşın birlikteliği, bir grup insanın beraber dengede durma çabası, gündemin yarattığı rehavetin yansıması, bir karışımın kaç santim olduğunun belgelenmesi gibi özneler üzerinden konularımı aktarıyorum. Bir süredir “mesafe” kavramı üzerine çalışıyorum ve işlerimde aramızdaki mesafeleri kapatmaya yönelik bir yaklaşım izliyorum. Figür resmini, kendimi en iyi ifade edebildiğim biçim olarak tanımlıyorum.

Gözlerinin içine bakarak resmettiğim figürlerin kendi varlıklıklarını ortaya koyarak izlenendense izleyiciye dönüşmeleri, aktarılan duygunun vücut bulmasındaki en büyük etken olduğunu düşünüyorum. Sanki her biri otoportre olarak değerlendirilebilirlermiş gibi, kendimi başka hayatların merkezine koyarak resmetme merakımla tecrübelerini kendi tecrübelerim gibi tekrar yaşayıp resmediyorum. Figür resminin yanında, yine mesafeleri kapatmaya yönelik manzara resminin aktarabileceği eş duyguları araştırıyorum. Zoomlayarak çektiğim fotoğraflardan yaptığım resimlerle fiziksel olarak bulunmadığım ve göremediğim mekanlardan otoportreler üretiyorum.

Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.