Galeri Nev

Hakkında

Galeri Nev 1984’te Ankara’da kuruldu. Kuruluşundan bu yana, 300’e yakın sergiye ev sahipliği yaptı. Bu sergiler ağırlıklı olarak 1950 sonrasını temsil eden Türkiye’nin ‘ilk modernistleri’ ve onlara eklemlenen üç kuşağın eserlerinden derlendi. Nev, ayrıca, Alechinsky, Bonnard, Dali, Dubuffet, Picasso, Pedersen ve Saura sergileri ile Avrupa modernizmine de kapılarını açtı. Galeri mekanında gerçekleşen sergilerin yanısıra, Kopenhag’da Charlottenborg Sanat Merkezi’nde “I am Another”, Ankara’da Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde “CoBrA”, Atatürk Kültür Merkezi’nde “Merkez Bankası
Koleksiyonu”, ve İstanbul’da Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde “Sainsbury Koleksiyonu” sergilerini gerçekleştirdi. Galeri, Türkiye’deki zengin sanat üretimine karşın sınırlı kalan sanat tarihi ve sanat eleştirisine kuramsal bir yaklaşım geliştirmeyi sorumluluk edindi. Böylece Nev, editörlüğünü üstlendiği on bir takım özgün baskı, yüzün üzerinde sınırlı baskı reprodüksiyon ve doksan üç cilt sanat kitabı ve kataloğu ile diğer galerilerden ayrıştı.

2000 yılında, Galeri Nev onbeşinci kuruluş yıldönümünü sekiz tematik sergi ve galeride gerçekleşmiş farklı sergilerden 2000 reprodüksiyonun yer aldığı MÜZEKİTAP ile kutladı. 2004 yılındaki yirminci yılda ise geçmiş sergiler, daha önce yayınlanmış ve baskıları tükenmiş Nev kataloglarındaki makalelerin yeniden derlendiği başka bir kitabın kaynağı oldu; RESME BAKAN YAZILAR. 2009 yılında, Galeri’nin kurulduğu erken 1980lerde doğan sanatçıların eserleri “NEVNESİL” sergisinde ilk kez bir araya geldi. Bu yeni bir neslin keşif macerası yirmibeşinci yıldan sonra düzenli aralıklarla devam etti. 2014 yılında Galeri Nev, George Orwell’in “1984” kitabından esinlenerek, kitabın distopik teması ve galeri tarihine hükmeden ütöpyanın karşılaştırıldığı otuzuncu yıl sergisi açtı. Nihayet, 2019 yılında Galeri Nev, otuz beşinci yıl sergisine, yalnızca Galeri Nev’in kuruluşundan bu yana birlikte çalıştığı sanatçıları değil, başka zamanlarda, başka vesilelerle temas ettiği ya da teğet geçtiği isimleri de davet etti. Nev böylece, hem kurumun zihnindeki sanat tarihi ağının, hem de kurumu var eden kişilerin dostluk bağlarının örgüsünü izleyicileri ile paylaştı. Serginin adının “Altın Çağ” olması, bu örgünün zenginliğine işaret ediyordu. Galeri Nev, âdeta kendisini çevreleyen herkes ile bir araya geldiğinde, dokunulan her şeyin altına dönüştüğü bir büyü kurdu.

İletişim Bilgileri
Adres
Kırlangıç Sokak 24/3 Gaziosmanpaşa 06700 Ankara
Telefon
0 (312) 466 93 90
Çalışma Saatleri
Salı-Cumartesi 10.00 - 18.00 arası
Çok yakında...
Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.